Govs piena izslēgšanas diēta

Ja no uztura jāizslēdz govs piens...

Uzturzinātnes maģistres Zanes Mellumas materiāls
Govs piens ir ar uzturvielām bagāts produkts. Izslēdzot pienu un tā produktus no bērnu uztura, tiem var veidoties uzturvielu deficīts un augšanas aizture. Šī iemesla dēļ, lēmumam izslēgt no bērna ēdienkartes pienu saturošus produktus ir jābūt pamatotam un pārdomātam. 

Ja ārsts Jums vai Jūsu bērnam ieteicis izslēgt no uztura piena produktus uztura alerģijas dēļ, noskaidrojiet sekojošus jautājumus:
- vai piens un to saturoši produkti jāizslēdz pilnībā, vai daļēji;
- vai ir pieļaujama atsevišķu piena produktu lietošana karsētā (ceptā) veidā;
- vai uzturā drīkst lietot liellopu un jaunlopu gaļu, kā arī citu zīdītāju (piem., kazas, aitas) pienu un piena produktus.
- cik ilgi jāievēro šī izslēgšanas diēta un kad/vai piena produktus pakāpeniski varēs atkal iekļaut ēdienkartē.

Alerģija pret pienu nozīmē, ka ir specifiska organisma reakcija uz pienā esošo olbaltumvielu. Tā kā galvenais šīs alerģijas ārstēšanas veids ir govs piena olbaltuma izslēgšana no uztura, Jums ir jāizprot, kuros produktos piena olbaltums ir atrodams. 

Ja ārsts ir teicis, ka turpmāk kādu laiku Jums no sava vai bērna uztura būs jāizslēdz visi piena olbaltumu saturoši produkti, viņš domāja ne vien silta piena krūzi, ko turpmāk nedzersiet pirms miega, bet arī visus piena pārstādes produktus - kefīru, jogurtu, sieru, biezpienu, krējumu u.c., kā arī visus produktus, kuri tos var saturēt. Ražotāji pienu mācējuši "paslēpt” visdažādākajos produktos, tāpēc izslēdzot no uztura piena olbaltumu, Jums ir jākļūst nedaudz par detektīvu un jāizpēta katra produkta sastāvs, kas minēts tā etiķetē.
Kuri produkti satur piena olbaltumvielas?
Ja ārsts ieteicis izslēgt no uztura visus piena olbaltumu saturošus produktus, tad nelietojiet uzturā produktus, kuru sastāvā minētas sekojošas sastāvdaļas:
- piens
- piena pulveris
- kondensēts piens
- piena sūkalas
- kazeīns
- laktalbumīns
- sviests
- siers
- krējums
- kefīrs
- jogurts
- saldējums
- gī sviests
- šokolāde
- laktoze

Rūpīgi lasot produktu etiķetes, Jūs ievērosiet, ka piena olbaltums bieži atrodams arī baltmaizē, lielākoties visos konditorejas izstrādājumos, saldumos, kā arī gaļas izstrādājumos (cīsiņos, sardelēs utt.). Šī iemesla dēļ ir jālasa visu produktu etiķetes, arī to, kurus pērkat ikdienā, jo ražotājs produkta sastāvu mēdz mainīt.

Pajautājiet ārstam, vai no uztura jāizslēdz arī produkti, kuru etiķetē minēts – „var saturēt piena daļiņas”. Īpaši aktuāli tas varētu būt pacientiem, kuriem bijusi smaga, dzīvībai bīstama reakcija pēc pienu saturošu produktu lietošanas.

Kā aizvietot uzturvielas, ko nesaņemam, izslēdzot pienu un piena produktus?
Izslēdzot pienu un piena produktus no uztura, pirmkārt, jādomā, kā aizvietot trūkstošās uzturvielas, jo piens un tā produkti ir ne vien labs kalcija, fosfora, riboflavīna, pantotēnskābes, vitamīna B12 un vitamīna D (ja piens ir īpaši bagātināts ar šo vitamīnu) avots, bet arī tauku un olbaltumvielu avots. 

Te ieskats par govs pienā esošo uzturvielu alternatīvajiem avotiem 
Nepieciešamās uzturvielas Alternatīvie uzturvielu avoti
Kalcijs Ar kalciju īpaši bagātināti “piena” dzērieni (sojas, rīsu, auzu, mandeļu, kokosriekstu, kaņepju, kartupeļu), ar kalciju bagātināts tofu un augļu sulas, citi kalcija avoti.
Vitamīns D Speciāli bagātināti “piena” dzērieni, margarīns, alternatīvi jogurti, zivju eļļa, lasis un citas treknas zivis.
Vitamīns B12 Gaļa, arī putnu gaļa, zivis, olas, īpaši bagātināti “piena” dzērieni.
Vitamīns A Aknas, olas dzeltenums, īpaši bagātināts margarīns, tumši zaļo lapu dārzeņi (kāposti, kalē, spināti utt.), oranžie augļi un dārzeņi, īpaši bagātināti “piena” dzērieni.
Pantotēnskābe Gaļa, dārzeņi, olas, pilngraudu produkti, pākšaugi, zivis.
Riboflavīns Tumši zaļo lapu dārzeņi, īpaši bagātināti un pilngraudu produkti
Olbaltumvielas Gaļa, zivi, putnu gaļa, olas, sojas produkti, zemesrieksti un citi rieksti, pākšaugi, sēklas
Tauki Augu eļļas, margarīni, avokādo, gaļa, zivis, putnu gaļa, zemesrieksti un citi rieksti, sēklas.
Kā redzams tabulā, viens no alternatīviem kalcija avotiem varētu būt ar kalciju īpaši bagātināti “piena” dzērieni. Latvijas lielāko veikalu ķēžu klāstā atrodami sojas, rīsu, auzu, mandeļu un kokosriekstu “piena” dzērieni, daļa no tiem papildus bagātināti ar kalciju. Lielbritānijas Food Standard Agency veiktā pētījumā, izanalizējot 60 rīsu dzērienu paraugus, konstatēja, ja bērni govs piena vietā lietotu rīsu dzērienu, tad ievērojami palielinātos uzņemtā neorganiskā arsēna daudzums, tāpēc šī aģentūra iesaka to nelietot zīdaiņiem, bet bērniem no 1 gada vecuma nelietot to kā dzērienu (fluid milk). Turpretī sojas dzērienā ir atbilstošs olbaltumvielu un tauku daudzums, bet to parasti neiesaka, krustenisko reakciju dēļ. Savukārt citos augu valsts bagātinātajos dzērienos olbaltumvielu un tauku daudzums ir salīdzinoši niecīgs. Rezumējot, šie dzērieni ģimenēm iesakāmi, lai ēdienu (piem., graudaugu putru) pagatavošanā aizvietotu pienu, nevis, lai tos lietotu, kā uzturvielām bagātu dzērienu. 

Tofu, kas arī ir sojas produkts, visbiežāk bērnam ar govs piena alerģiju neiesaka. Savukārt sula, kas bagātināta ar kalciju, Latvijas veikalu plauktos nebūs tik viegli atrodama. 

Citi iespējamie kalcija avoti: 
Kalcija avoti 100g produkta Kalcija daudzums (mg/100g)
Svaigs baziliks 148 mg
Pētersīļu laksti 98 mg
Svaigas dilles 92 mg
Kāposts 84 mg
Cūku pupas 79 mg
Kāršu pupiņas 77 mg
Raibās pupiņas 68 mg
Baltās pupiņas 42 mg
Atlantijas sardīnes (konservētas) 153 mg
Lazdu rieksti 268 mg
Mandeles 160 mg
Jāatzīmē, ka no zaļumiem un kāpostiem kalcija uzņemšanu mazina tajos esošie oksalāti. Lazdu riekstos un mandelēs ir salīdzinoši liels kalcija daudzums, tomēr, lai uzņemtu optimālu diennakts kalcija devu, tie būtu jāapēd diezgan daudz, taču bērniem riekstu ēšana saistās ar palielinātu aizrīšanās risku, tāpēc atsevišķos avotos pat minēts, ka tos ieteicams ēst tikai no triju gadu vecuma. 

Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas iesaka, lai sasniegtu optimālu kalcija dienas devu, vispirms jācenšas palielināt kalcija daudzumu uzturā, bet kalcija preparāti jāpievieno, ja ar uzturu ieteicamo kalcija devu ir grūti sasniegt. 

Asociācijas ieteiktās kalcija diennakts devas bērniem
(kopējā diennakts kalcija deva bērniem):
Vecums Kalcija daudzums (mg/diena)
0 - 1 gads 200 - 260
2 - 3 gadi 700
4 - 8 gadi 1000
9 - 18 gadi 1300
Lai Jūsu vai Jūsu bērna uzturs būtu pilnvērtīgs arī nelietojot pienu un to saturošus produktus, ieteicams konsultēties ar ārstu – dietologu vai uztura speciālistu. 
Kā aizvietot uzturvielas, ko nesaņemam, izslēdzot pienu un piena produktus?
Pienu un piena produktus izmantojam ļoti dažādu ēdienu gatavošanā – graudaugu putrās, pankūkās, konditorejas izstrādājumos u.c. Lai turpmāk gatavotu šos ēdienus bez piena produktiem, var izmantot sekojošas alternatīvas:

Piena vietā:
- augu izcelsmes piena dzērieni (rīsu, mandeļu, kokosriekstu, auzu u.c.)

Sviesta vietā:
- augu izcelsmes tauki, eļļas

Skābā krējuma vietā:
- rīsu krēms (atrodams lielveikalu plauktos, līdzās augu izcelsmes piena dzērieniem).

Putukrējuma vietā:
- putots kokosriekstu krēms, putots turku pupiņu šķidrums ar pūdercukuru.

Saldējuma vietā:
- sulas saldējums.

Virkni piena produktu - jogurtu, biezpienu, saldējumu – var aizvietot ar produktiem, kas pagatavoti uz sojas bāzes, tomēr pārrunājiet ar ārstu, vai Jums un Jūsu bērnam ir piemērota sojas lietošana uzturā.

Ievērojot izslēgšanas diētu bez piena un piena produktiem, vienmēr izpētiet produkta sastāvu, kas norādīts etiķetē!
Share by: